Dobre praktyki 
Marketing terytorialny > Promocja > Komunikacja marketingowa samorządów

Serwis jest własnością Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
 
Start arrow e-biblioteka arrow Globalne wyzwania w perspektywie lokalnej
 
 
 
  :: Main Menu
Menu serwisu
Start
O stronie...
Baza dobrych praktyk
e-biblioteka
Inspiracje
Konkursy
Twoja dobra praktyka
News
Funkcjonalne
Biuletyn
Pliki do pobrania
Linki
Szukaj
Napisz do nas
Mapa serwisu
-------------
 
 
Statystyki
web stats stat24.com

Globalne wyzwania w perspektywie lokalnej PDF Drukuj E-mail
Napisał Michał Walczyński   
niedziela, 29 czerwca 2008
Pekka Himanen  fiński filozof, w raporcie dla Parlamentu Finlandii  „Challenges of the Global information society” („Wyzwania globalnego społeczeństwa informacyjnego”)  wskazał na 10 globalnych trendów, z którymi przyjdzie się zmierzyć społeczeństwom XXI wieku. Trendy te zostały wyodrębnione na bazie badań Himanena oraz Manuela Castellsa, socjologa zajmującego się problematyką społeczeństwa sieciowego.

Pekka Himanen  fiński filozof, w raporcie dla Parlamentu Finlandii  „Challenges of the Global information society” („Wyzwania globalnego społeczeństwa informacyjnego”)  wskazał na 10 globalnych trendów, z którymi przyjdzie się zmierzyć społeczeństwom XXI wieku. Trendy te zostały wyodrębnione na bazie badań Himanena oraz Manuela Castellsa, socjologa zajmującego się problematyką społeczeństwa sieciowego.

Do trendów tych zaliczamy:


  1. Wzrastająca międzynarodowa konkurencja podatkowa. Państwa chcąc przyciągnąć inwestorów oraz wykwalifikowanych pracowników konkurują zmniejszaniem stawek podatkowych.
  2. Nowy, globalny podział pracy. Prosta, mało skomplikowana, rutynowa praca wykonywana jest w Chinach, Indiach oraz szybko rozwijających się „nowych państwach” takich, jak Indonezja, Rosja, Brazylia, Pakistan. W państwach najbardziej rozwiniętych musi pozostać praca najbardziej skomplikowana, oparta na wysokich technologiach oraz kreatywności.
  3. Starzenie się społeczeństw. Do 2010 roku w niektórych krajach Europy Zachodniej będzie więcej osób w podeszłym wieku niż młodych.
  4. Wzrastająca presja na model społeczeństwa dobrobytu. Starzenie się społeczeństw wraz ze zmniejszaniem obciążeń podatkowych wpływają na erozje modelu społeczeństwa dobrobytu (Niemcy, Szwecja).
  5. Druga faza społeczeństwa informacyjnego. Pierwsza faza oznaczała intensywne rozwijanie nowych narzędzi technologicznych. Druga faza zdaniem Himanena będzie polegała na zmianie społecznych wzorów korzystania z nowych rozwiązań technicznych.
  6. Rozwój przemysłu rozrywkowego. Cyfryzacja mediów oraz ich powszechna komercjalizacja powodują, że media stały się częścią globalnej gospodarki informacyjnej.
  7. Rozwój biotechnologii. Nowe technologie, intensywne inwestowanie w genetykę są co raz bardziej popularne. Szczególnie, gdy społeczeństwo się starzeje, a potrzeba wygodnego życia jest kulturowym standardem.
  8. Regionalna koncentracja. Po raz pierwszy w dziejach świata więcej osób żyje w miastach niż na wsi. Ludzie chcą mieszkać w najbardziej pożądanych lokalizacjach na świecie, co między innymi prowadzi do migracji.
  9. Wzrost globalnych podziałów. Podczas pierwszej fazy kształtowania się społeczeństwa informacyjnego dochody 20% najbiedniejszych państw świata w stosunku do 20% najbogatszych państw świata podwoił się i obecnie wynoszą 75:1.
  10. Rozprzestrzenianie się kultury prędkości. Żyje się co raz szybciej. Wzrasta elastyczność, a jednocześnie niestabilność, co objawia się między innymi w relacjach pracodawca – pracownik.

Z perspektywy samorządu, społeczności lokalnej najistotnijesze wydają się zagadnienia związane ze zmieniającym się rynkiem pracy. Celem powinno być przyciąganie inwestycji z pogranicza zaawansowanych technologii orz usług. Za przykład niech posłużą zakładane w Polsce outsourcingowe centra biznesowe (tzw. BPO) oraz Center of Excellence. Takie centra maja już HP (Wrocław), Wipro (Wrocław), Gillett (Łódź), Credit Suisse (Wrocław), Capgemini (Kraków). Poza tym starzenie się społeczeństw wymaga na samorządach zmianę podejścia do wielu zagadnień - od służby zdrowia, opieki społecznej po infrastrukturę miejską.

Więcej informacji:

http://e.finland.fi/netcomm/news/showarticle.asp?intNWSAID=38590%20