Dobre praktyki 
Marketing terytorialny > Promocja > Komunikacja marketingowa samorządów

Serwis jest własnością Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
 
Start arrow Baza dobrych praktyk arrow Kampanie wewnętrzne arrow Wydział promocji Bazylei
 
 
 
  :: Main Menu
Menu serwisu
Start
O stronie...
Baza dobrych praktyk
e-biblioteka
Inspiracje
Konkursy
Twoja dobra praktyka
News
Funkcjonalne
Biuletyn
Pliki do pobrania
Linki
Szukaj
Napisz do nas
Mapa serwisu
-------------
 
 
Statystyki
web stats stat24.com

Wydział promocji Bazylei PDF Drukuj E-mail
Napisał Michał Walczyński   
niedziela, 17 września 2006
W roku 2000 władze szwajcarskiego miasta Bazylea postanowiły stworzyć Wydział do spraw marketingu miasta. Marketing miasta rozumiano, wtedy jako zintegrowane podejście w myśleniu i działaniu oparte na potrzebach głównych grup mieszkańców. Dlatego też marketing Bazylei skoncentrowany jest na trzech sferach – komunikacji i public relations; promocji zamieszkiwania oraz organizacji imprez, eventów. Te sfery działalności są także organizacyjnymi sekcjami wydziału.

Wydział marketingu miasta jest częścią Departamentu Gospodarki i Spraw Społecznych. Do 2004 roku wydział ten dysponował rocznym budżetem w wysokości 500 000 franków szwajcarskich. Wydział marketingu tworzy 5 osób, których działanie nakierowane jest na trzy grupy odbiorców: mieszkańców, przedsiębiorców oraz turystów.

Komunikacja i PR
Jednym z fundamentalnych zadań jest prezentacja miasta z jego najlepszych stron. Idea ta realizowana była miedzy innymi poprzez kampanie wizerunkową ”Basel ticks differently”, finansowaną przez stowarzyszenia przedsiębiorców Bazylei oraz władze kantonu Bazylea. Celem kampanii było zaprezentowanie Bazylei, jako szczególnie atrakcyjnego miejsca. Za rynek docelowy kampanii uznano Niemcy, a szczególnie Berlin, gdzie kampania była prezentowana. W 2004 roku, po trzech latach wzmożonej aktywności promocyjnej w Berlinie postanowiono kampanie przenieść do Dusseldorfu.
Do zadań PR zalicza się również prowadzenie serwisu internetowego www.basel.ch oraz zarządzenie nowymi środkami komunikacji miasta, do których w szczególności możemy zaliczyć zarządzanie marką Bazylea.

Organizacja imprez, eventów
Współpraca i pomoc przy organizacji różnego rodzaju imprez jest zadaniem, które uważane jest za jedno z kluczowych. Nadrzędnym celem wydziału jest pomaganie różnym organizacjom, które chcą organizować imprezy, w uzyskaniu różnych pozwoleń. W celu koordynacji imprez utworzono bazę danych obejmującą wydarzenia organizowane w mieście, co pozwala innym organizacjom, przedsiębiorcom planować imprezy nawet z wyprzedzeniem 5 letnim. Baza imprez odbywających się w dłuższej perspektywie objęta jest ograniczeniami w dostępie (dostęp na hasło). Informacje o wydarzeniach odbywających się do roku czasu, są dostępne bez żadnych zastrzeżeń.

Promocja zamieszkiwania
Osoby chcące się osiedlić to grupa docelowa, którą władze miasta zachęcają do osiedlenia się w Bazylei. Przy współpracy z głównymi pracodawcami w mieście, potencjalnym mieszkańcom prezentowane są informacje o mieście, zamieszkaniu, miejscach pracy. W tym celu wydano 100-stronnicową broszurę w języku angielskim „Witamy w Bazylei”, która przedstawia warunki życia w mieście i okoliczne atrakcje. Płyta CD w języku niemieckim również dostarcza informacji o warunkach życia i prowadzeniu interesów w Bazylei.

Wnioski
Organizacja sprawnie działającej komórki PR i marketingu, nie musi wymagać zaangażowania wielu osób. Klarowny podział zadań, skoncentrowanie sia na grupach docelowych, z jakimi chcemy się przede wszystkim komunikować oraz planowanie to czynniki, które budują podstawy myślenia o marketingu w samorządzie.

źródło:
www.basel.ch
< Poprzedni   Następny >