Dobre praktyki 
Marketing terytorialny > Promocja > Komunikacja marketingowa samorządów

Serwis jest własnością Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
 
Start arrow Baza dobrych praktyk arrow Samorząd w Internecie arrow Velo`v Grand Lyon
 
 
 
  :: Main Menu
Menu serwisu
Start
O stronie...
Baza dobrych praktyk
e-biblioteka
Inspiracje
Konkursy
Twoja dobra praktyka
News
Funkcjonalne
Biuletyn
Pliki do pobrania
Linki
Szukaj
Napisz do nas
Mapa serwisu
-------------
 
 
Statystyki
web stats stat24.com

Velo`v Grand Lyon PDF Drukuj E-mail
Napisał Michał Walczyński   
czwartek, 28 września 2006
Internet, a konkretnie sieci peer-to-peer stały się inspiracją dla stworzenia miejskiej sieci wypożyczalni rowerów w Lyonie, drugim co do wielkości mieście Francji.

Koncepcja sieci peer-to-peer, w skrócie zwana p2p, to model komunikacji w Internecie oparty na zasadzie równości praw oby stron komunikacji. Każdy komputer w sieci p2p może jednocześnie pełnić funkcję klienta, jak i serwera. Sieci p2p szczególnie wykorzystywane są do wymiany danych w Internecie, przede wszystkim plików muzycznych. Istotnym elementem p2p jest fakt, że użytkownicy korzystający z sieci p2p wymieniają się danymi bezpłatnie, nie uiszczając i nie pobierając żadnych opłat, co oczywiście wzbudza kontrowersje prawne. Do najpopularniejszych sieci p2p należą: IRC, Skype, Kazaa, Gnutella, eDonkey.
Idea p2p stał się podstawą do budowy miejskiej zautomatyzowanej sieci wypożyczalni rowerów w Lyonie. 2000 rowerów rozmieszczono w 150 punktach miasta. Sponsorem sieci wypożyczalni jest firma JCDecaux, która w zamian za utrzymanie całej infrastruktury rowerowej użytkuje panele reklamowe zlokalizowane na przystankach miejskich. Sieć wypożyczalni działa w Lyonie od 19 maja 2005 roku.

Zasady działania
Każdy, kto chce wypożyczyć rower musi wcześniej zarejestrować się i podać numer karty kredytowej. Jest to gwarancja bezpieczeństwa na wypadek, gdyby użytkownik nie oddał wypożyczonego roweru, ponieważ na karcie kredytowej „zamrożony” jest depozyt w wysokości 150 euro. Jeśli rower nie zostanie zwrócony w ciągu 24 godzin, kaucja za rower zostaje pobrana. O rejestracji każdy użytkownik może bez przeszkód wypożyczyć rower w dowolnym miejscu Lyonu. Jeśli w ciągu 30 minut od wypożyczenia pojazd zostanie zwrócony w dowolnym innym miejscu, to nie pobierane są żadne opłaty. Wypożyczenie roweru na 1 godzinę to koszt 1 euro, niemniej 90% korzystających z wypożyczalni nie płaci nic.

Po trzech miesiącach do uruchomienia wypożyczalni w systemie zarejestrowało się 15 tysięcy abonentów. Według analiz rowery są wypożyczane średnio 4 000 razy dziennie

Koszty użytkowania wypożyczalni ponosi firma JCDecaux, która w zamian ma 13-letnią licencję na umieszczenie reklam na panelach reklamowych na przystankach komunikacji miejskiej. Według szacunków roczny koszt utrzymania jednego roweru to 1 000 euro. Warto dodać, że wpływy z wypożyczalni trafiają do kasy miejskiej.

Projekt wypożyczalni zyskał bardzo dużą przychylność zarówno mieszańców, jak i włodarzy innych miast, dzięki czemu będzie on wdrażany w innych europejskich miastach (Genewa, Barcelona, Amsterdam).

Żródło:

Więcej zdjęć znajdą Państwo w dziale Inspiracje. Zdjęcia pochodzą ze strony: www.velov.grandlyon.com oraz www.zieloni.org.pl


< Poprzedni   Następny >