Dobre praktyki 
Marketing terytorialny > Promocja > Komunikacja marketingowa samorządów

Serwis jest własnością Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
 
Start arrow Baza dobrych praktyk arrow e-karta w Rybniku
 
 
 
  :: Main Menu
Menu serwisu
Start
O stronie...
Baza dobrych praktyk
e-biblioteka
Inspiracje
Konkursy
Twoja dobra praktyka
News
Funkcjonalne
Biuletyn
Pliki do pobrania
Linki
Szukaj
Napisz do nas
Mapa serwisu
-------------
 
 
Statystyki
web stats stat24.com

e-karta w Rybniku PDF Drukuj E-mail
Napisał Administrator   
wtorek, 19 grudnia 2006

Władze miasta Rybnika wdrożyły w życie program pod nazwa Elektroniczna Karta Miejska. Ten unikalny w skali kraju projekt , korzystający z dofinansowania z Unii Europejskiej, pozwoli mieszkańcom miasta na bezgotówkowe opłaty za niektóre usługi  świadczone na terenie Rybnika np. przejazd autobusowe. Docelowo za pomocą karty mozliwe będą także opłaty za wstęp na basen, na parking, opłaty miejskie i skarbowe. Dzięki e–karcie możliwe będzie elektroniczne załatwianie spraw w urzędzie.

Projekt podzielony został na dwa etapy:   
  1.  uruchomienie e–biletu umożliwiającego płacenie za przejazd autobusami Zarządu Transportu Zbiorowego (ZTZ). E–bilet działa od listopada 2006 r. 
  1.  uruchomienie pozostałych usług oraz możliwości korzystania z podpisu elektronicznego – prace zostaną zakończone 31 marca 2007 r.

                                     

                                      Schemat systemu karty miejskiej

 

 

 Elektroniczna Karta Miejska ma ukryty mikroprocesor, który może komunikować się bezprzewodowo z urządzeniami stosowanymi do ich ładowania i kontroli. Na karcie zapisana jest informacja np. o typie biletu oraz okresie jego ważności.

 

Projekt wprowadza trzy rodzaje e-karty:

  • na okziciela, która nie zawiera zdjęcia, ani danych osobowych posiadacza.  Ta sama karta używana może być przeż różne osoby. Stosowana jest przy biletach jednorazowych.

                     

  • imienna ze zdjęciem (personalizowana), która zawiera zdjęcie i dane osobowe posiadacza. Karta może byc używana tylko przez posiadacza. Stosowana jest przede wszystkim przy zakupie biletów okresowych, choc można przy jej pomocy kupić bilet jednorazowy.

                   

  • chipowa,  która zawiera zdjęcie i dane osobowe posiadacza. Karta może byc używana tylko przez posiadacza. Ten rodzaj karty umożliwia korzystanie z wszystkich usług oferowanych w ramach projektu e-karty oraz jest wymagany w przypadku korzystania z podpisu elektronicznego.
                   

 Źródło: http://www.ekarta.rybnik.eu/

< Poprzedni